Tavuk Çiftliği Ne Kadar Kazandırır?

Günümüzde en revaçta olan işlerin başında gelen Tavuk Çiftliği Ne Kadar Kazandırır? Birçok üreticinin son günlerde bu tür işlere meyil etmesinin asıl sebebi ise devlet tarafından verilen teşviklerdir. Küçük baş hayvan teşvikleri, büyükbaş hayvan teşvikleri gibi birçok farklı kategoride yapılan zirai teşvikler sayesinde artık üretim kısmında yer alan genç bir nesil görebiliyoruz. Peki, Tavuk Çiftliği projesi için neler lazım? Hangi tür konularda etkin bir yönetim bize kazanç kapısını açacaktır? Bu tür soruların büyük bir çoğunluğunu sizler için araştırdık. İskayit.com yönetimi olarak evden para kazanma konularının yanı sıra üreticiler içinde farklı araştırmaları sizlerle paylaşıyoruz.

Tavuk Çiftliği Ne Kadar Kazandırır?

Tavuk üreticileri için iki farklı kazanç yöntemi mevcuttur. Birinci olarak civciv olarak alınan ürünlerin yetiştirilip günü geldiğinde belirli bir paraya tavuk firmalarına satmak. İkinci yol ise tavuklar sayesinde yumurta üretimi ile satış yaparak para kazanmak olacaktır. İkinci yolda zahmetli bir aşama kaydedilse bile risk oranı yüksek kazançla yer alan bir seçim olacaktır. Tavuk Çiftliği Ne Kadar Kazandırır? Birçok üreticinin ortak fikirle sunduğu seçeneklerden birisi olan tavuk yetiştirme ve yumurta üretiminde en büyük risk hazırlık safhasında yer almaktadır. Öncelikle tavuk çiftliği kurmak için yapılacak adımları dikkatli bir şekilde takip etmek gerekmektedir. Nedir bu seçimler?

Tavuk Çiftliği İçin Yapılacak Ön Çalışmalar

Öncelikle bu tür üreticiler için yapılacak en büyük ön çalışma yer olmalıdır. Çiftlik kurulacak yerin seçimi, kirası gibi birçok detay sizin büyük bir zamanınızı alacaktır. Yapılan anket sonuçlarına göre kazanç sağlamak isteyenlerin en başta belirttiği kriterler arasında yer sahibi olmak ilk sırada yer alıyor. Yer sahibi olanların bu tür işler ile uğraşı içinde olması kar payındaki pastadan daha büyük dilim almalarına sebep olmaktadır. Kira giderlerinin yanınıza kar kalmasını istiyorsanız, öncelikle yapılacak bu tür işler için yer sahibi olmayı hedefleyin.Tavuk Çiftliği Ne Kadar Kazandırır? Aylık olarak yapılacak çalışmalarda üreticilerin kazançları değişim göstermektedir.

Birinci tercihte firmadan alınan civcivler yetiştirilip bir aylık bir dönem sonra geri iade ediliyor. Yemleri ve giderleri firma tarafından karşılanıyor. Ortalama olarak tavuk başına 1 lira gibi bir rakam ödeniyor. Her ay ortalama 60000 bin civciv verildiğine göre yaklaşık 60 bin lira gibi bir gelir elde edilebiliyor.

EVDEN PARA KAZANMA FİKİRLERİ

İkinci tercihte ise yapılacak kazançlar tamamen kişilerin çalışmaları ile orantılı olarak değişim gösterebilmektedir. Yumurta üretiminde tavuğun yumurtlama dönemleri göz önünde bulundurur ise belirlenecek yumurta fiyatlandırmaları farklı kazanımlar sunacaktır.

İkinci olarak yerinize yapılacak özel çadır veya beton kümeslerinin yerinde ve zamanında hazırlanması olacaktır. Tavuk alımları seçiminde ise yumurta üreticileri çok dikkatli olmaları gerekiyor. Tavukların yumurtlama döneminde satışa sunulması ile birlikte üretim kazançları başlamış olacaktır. Tavuk alırken dikkat edilecek en önemli husus ise yaşının fazla genç olmaması olacaktır. Belirli bir süre yeni geldiği yere alışmaya başlayan tavukların bir dönem sonra yumurtlamaya başladığını göreceksiniz.

Paketleme ve dağıtım işleriniz için bol reklam ve tanıtım yapmanız gerekecektir. Kendinizi piyasada göstermeniz ve belirli bir yer etmeniz biraz vaktinizi alacaktır. Bu sebepten erken pes etmeyin. Tavuk besiciliği ve yumurta üreticiliğinde en büyük risk ise hastalıklar olacaktır. Bir tane tavuğa gelen hastalığın bütün tavukları etkileyerek zarar vereceğini asla unutmayın. Yazının devamı gelecektir. Bizi takip etmeyi unutmayın.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir