Kredi Çekerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Kredi Çekerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? Kredi almadan önce yapacağımız işler.  Günümüz ekonomik koşulları göz önüne alındığında artık kredi çekmeyen pek kimse yok gibi görünüyor. Elbette ki bilinen kredilerin bir çok artık bankalar yolu ile çekiliyor. Değişik krediler adı altında verilen devlet ödemeleri de var ancak o başka bir konu başlığı, bu sebeple biz oran olarak en yüksek gelirler kazanan bankalar tarafından verilen krediler hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Kredi Çekerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

İnternet sayfalarında gezinirken şikayet konuları içinde yer alan bankaların uygulamaları artık o kadar çok biliniyor ki, devlet bile bu tür şikayetler için BBDK diye bir kuruluş kurdu. Bankacıların haksız kazanç olarak vatandaştan aldığı her türlü şikayet için buralara danışabilir ve konular hakkında yasal işlemler yaptırabilirsiniz. Öyle ki, bir vatandaş bankada kredi çekerken neler yaptığını hepimiz aşağı yukarı biliyoruz.

EVDEN PARA KAZANMA YÖNTEMLERİ 

Kredi Çekerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Bankaya gidilir, müşteri hizmetlerinden sıra numarası alınır ve sıra geldiğinde kimlik belgesi burada bulunan görevliye uzatılır. Banka görevlisi sizin mali durumunuza göre kredi şartları hakkında bilgi verir. İşte bundan sonra vatandaşın dikkatli olması gerekiyor, neden çünkü bazı banka görevlileri kredi çeken kişileri imza attırırken o kadar kağıdı okumadığını biliyor, bankanın ve özellikle kendisinin menfaati için bazı kağıtları sizin haberiniz olmadan imzalatabilir. Bu sebeple neye imza attığınızı devam olarak sorun ve emin olmadığınız bir şey için imzalamayın.

Ancak kısır döngü burada değil mi? İmzalamazsak kredi vermez, bizde işlerimizi halledemeyiz, ama mecburuz. Aslında öyle değil, imzaları atın ödemenizi alın ve bir gün sonra sigortalardan iptal dilekçesi yazın, hiç olmaz ise bir yıl sonunda başka para ödemenize gerek kalmaz. Bu duruma örnek vermek gerekirse, banka da kredi çekerken sigorta yaptıranlardan kişi başına prim alan banka görevlisi, farkında olmadan sizi kredinin sigortası yetmezmiş gibi, birde özel sigortalı yapıyor. Siz kredi için imza atarken, farkında bile olmuyorsunuz, tabi. sonradan itaraz edilse bile banka ama imzanız var kabul etmişsiniz diyor. Bu banka hangisi mi? çok garanti li bir yer diye bildiğimiz bir banka. Anlayan anlamıştır. Umarım dikkat edin.

İNTERNETTEN PARA KAZANMA YÖNTEMLERİ NASIL OLUR

İHTİYAÇ KREDİSİ

İhtiyaç kredisi bankalar tarafından düzenlenen ve belirli aylara bölünen ödemelerin belirtildiği, ipotek koyulmadan yapılacak kredilerin ortak ismi olarak bilinir. Kimisi ihtiyaç kredisi derken, kimisi bireysel kredi olarak adlandırılmaktadır.

ARAÇ KREDİSİ

Alınacak araçlar için ikinci el veya sıfır araç kredileri ile alınan aracın ipotek koyulması şerhi ile müşterilere verilen kredi olarak bilinmektedir. Araç kredilerinde belirli oranlarda sıfır faiz ile verilebilen krediler de mevcuttur. Bu konuda bankaların kredi usullerine dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

EV KREDİSİ

Yeni ev sahibi olmak isteyenler için hazırlanan ve müşterilerin almak istedikleri evi satın almalarını sağlayan geri ödemeli sistem olarak bilinen kredidir. Bir nevi aslında evi banka alıyor ve size satıyor olarak düşünebilirsiniz. Çünkü bankanın konut kredisi bitene kadar ipotek altında banka garantiye alıyor. Böylece belirli oranlarda verilen krediler ile sizlerde konut sahibi olabiliyorsunuz. Ancak konut kredilerinde de sigorta kapsamı müşteriler için biraz yüklü olabiliyor.

Kredi Çekerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Kredi çekerken banka tercihlerinin nasıl olacağı yönünde kesin bir bilgi vermek yanlış olabilir. Çünkü dönemsel aralıklar ile bankaların faiz uygulamaları her ne kadar ortak olsa bile bazı avantajlar yönü ile bankalar arasın bir çekişme tabi ki mevcut. Ancak banka tercihlerinde kişilerin araştırmaları sonucu en uygun kredi ve olanakların bol olduğu seçimleri yapmaları en düzgünü olacaktır. Devlet bankalarında bulunan kredilerin her zaman diğer bankalardan uygun olduğu da büyük bir öneri olarak aklınızda kalabilir.

 

1 Yorum

  1. feridun akşen

    10 Ocak 2018 at 17:19

    ilk defa abim için kredi çekeceğim nelere dikkat etmem gerek acaba bu konuda çok dikkkatli olmamı söylediler hata yapmamam lazım

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir