KOBİ’LERE DESTEK PAKETİNİN DETAYLARI

İŞTE KOBİ’LERE DESTEK PAKETİNİN DETAYLARI!

 

Yeni açıklanan  kredi desteği paketine 13 banka destek verecek.

Bu kredi paketiyle yıllık cirosu 25 milyon TL altındaki şirketlere ve firmalara finansman desteği sağlanacak.

Yeni kredi Paketinin  büyüklüğü toplamda 20 milyar TL olacak.

Yeni finansman kredi paketi ile İmalat ve ihracat sektöründeki firmalara 1 milyon TL, diğer sektörlere ise 500 bin TL kredi verilecek.

Piyasaların sıkışık ortamını rahatlatmak için KOBİ’lere verilecek bu kredinin 6 ay kredi ödemesi olmayacak ve aylık faiz oranı yüzde 1,54 olacak.

Bugün tanıtımı yapılan kredi paketi ile birlikte, başta imalatçı ve ihracatçılar olmak üzere tüm işletmelere, yıllık cirosu 25 milyon TL’nin altında olan orta ve küçük ölçekli KOBİ’lere yönelik uygun şartlarda finansman desteği başlatıldı. Söz konusu kredi ürünüyle KOBİ‘lerin işletme sermayesi finansmanına erişiminin hızlandırılması, mali yapılarıyla beraber üretim, istihdam, ticaret, ihracat imkan ve kabiliyetinin güçlendirilmesi amaçlanmaktadır.

 

Yeni kredi paketiniN en can alıcı noktası 6 AY ANA PARA ÖDEMESİZ…

KOBİ Değer Kredisi adını verilen bu paket ile imalat ve ihracat sektöründeki işletmelere azami 1 milyon TL, diğer ticaret ve hizmet sektörlerindeki firmalara azami 500 bin TL’lik kredi verilecek. Bu da kabaca asgari 20 ila 40 bin adet işletmeye, minimum etki edecek  demektir. 6 ay anapara ödemesiz, toplam 36 ay vadeli ve aylık 1,54 faiz oranı ile bu kredi katılımcı bankalar tarafından kullandırılacak. Toplamda 20 milyar TL’lik bu paketin piyasayı rahatlatması hedeflenmektedir.

YENİ KREDİ PAKETİNDEKİ EN BÜYÜK SIKINTI

Bankaların önceki dönemde yaptıkları gibi zor durumda olan firmalara bu krediyi kullandırmak istememeleri ihtiyacı olana değilde ihtiyacı olmayanlara peşkeş çekmeleri çok ağır şartlar ve ipotekler istemeleri ve reel faizlerin % 20 olduğu bir ortamda krediye ihtiyacı olmayan firmaların bu krediyi alıp istihdam ve üretim yapmak yerine başka bankalarda faiz e yatırarak arada oluşan 0,55 aylık farkı cebe indirmeleri gibi riskler göz ardı edilmemelidir.

Bankaların zor durumda bulunan firma ve şahıslardan istediği zor şartları sağlayanların elde edeceği bir kredinin piyasayı rahatlatmaktan daha çok sıkıntıya sokacağını ve ekonomiye fazla bir katkısı olmayacağının farkında olan ekonomistler ilk 6 aylık ödemesiz dönemin sadece seçim öncesi yapılmış bir hızlı para arzından başka banka mevduatlarının artması yönünde bir ters etkiye sahip olabileceğini belirtiyorlar

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir