Google niche nedir

Google niche nedir? Ne işimize yarar? Günümüzde milyonlarca web sitesi bulunmaktadır ve bu sayıya her geçen gün yenileri eklenmektedir. Böylesine hızlı büyüyen bir sektörde arama motorlarında ilk sıralara gelmek gerçekten çok zordur. Niche terimi tamda bu sebepten web sektörüne girmiştir. Niche’e en basit anlamıyla belirli bir hedef kitlesine yönelik olarak hazırlanmış bir pazarlama yöntemidir diyebiliriz. Niche siteler belirli bir grubun ihtiyaç ve isteklerine yönelik yapılmış sitelerdir. Niche kelimeler ise belirli bir alanı temsil eden, o alanda hedefi tam on ikiden vuran anahtar kelimelerdir.

GOOGLE NICHE NASIL YAPILIR?

Bir örnek ile bunu daha iyi açıklayalım: Akvaryum üzerine bir web sitesi açacaksınız. Akvaryum çok genel bir kavramdır. Bu konuda yıllardır hizmet veren yüzlerce site bulunmaktadır. Üstelik bu siteler sürekli güncellenmekte ve üst sıralardaki yerlerini korumaktadırlar. Dolayısıyla siz eğer bu genel başlık üzerinde yani akvaryum alanında bir site açacak olursanız bu sektörün devlerinin yer aldığı ve büyük rekabetlerin döndüğü arama sonuçlarında ilk sıralara çıkmanız imkansızdır.

İlk sıralara gelmek için harcayacağınız zaman, emek ve para çok fazla olacaktır. Oysa akvaryum yerine akvaryum dünyasında bir alana yönelirseniz doğru seçim yapmış olursunuz. Yani niche kelime ile niche site kurmuş olursunuz. Yine aynı örnek üzerinden devam edecek olursak akvaryum sektöründe balıklara yönelip balıkların içinde de sarı prenses balığı üzerine bir site açarsanız niche bir kelime seçerek niche bir site açmış olursunuz. Diyeceksiniz ki akvaryum sektöründe milyonlarca arama yapılırken sarı prenseste çok daha az arama yapılmakta. Akvaryum alanında örnek olarak 10000 kişi girecekse sarı prenses alanında sitenize günlük 500 kişi girecektir.

Bu durumda kazancım ve hitim düşük olacak diye düşünebilirsiniz. Niche özelliğini işte burada gösteriyor. Sizin sarı prenses sitenize sarı prenses balıklarıyla ilgili gelen kişilere Google Adsense reklamlarında sarı prenses sektöründe çıkan reklamları gösteriyor. Zaten bu alandan gelen ziyaretçiler reklamlara tıklamaya başlıyor. Sitenize gelen az kişiden çok tıklama olunca da Google tıklama başına verdiği karı artırıyor ve geliriniz yüksek oluyor. Googleniche sayesinde daha az zahmetle istediğiniz karı elde etmiş oluyorsunuz.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir